Sonbaharda Antrenman Önerileri

Sonbahar Antrenmanları için Önerilerimiz

Uzman antrenörlerin ve spor eğitmenlerinin de belirttiği gibi, sonbahar mevsimi kas gelişimi ve şekillendirme için en uygun mevsimlerden biri.

Özellikle yazdan kalan tembelliği atmak ve yaklaşan yeniyıla daha fit girmek isteyenler için sonbahar ideal bir antrenman programı başlangıç zamanı. Mevsimin sunduğu koşulları avantaja çevirmeniz için bazı önerilerimiz var;

Hava Koşullarından Yararlanın

Berrak ve serin sonbahar ayları, açık havada egzersiz yapmak ve serinletici sıcaklığın keyfini çıkarmak için harika bir zaman. Uzmanlar bu mevsimde açık havada tempolu yürüyüş, koşu ve bisiklete binmenin tüm metabolizma ve kas yapımız için ideal cardio antrenmanları olduğunu vurgulamakta. Güzel sonbahar manzaraları içerisinde yeni parkurlar deneyebilir, bu mevsimde sakinleşen plajlarda aktiviteler yapabilirsiniz. Bunun yanında bahçenize dökülen yaprakları temizlemek ve bahçenizde budama, ekim - dikim işleri yapmak da kalp sağlığı ve kalori yakımı için mükemmel bir yoldur.

At Gözlüklerinizi Çıkarın

Daha önce denemediğiniz aktiviteleri deneyin. İp Atlamayalı kaç yıl oldu? Dans etmeyeli? Hoplayıp zıplamanın keyfini bir okul çocuğuna sorun. Sonbahar yeni deneyimler için harika bir zamandır. Okulların sonbaharda açılması gibi, spor salonları da yeni döneme sonbaharda başlarlar.

Yeni fiziksel beceriler kazanmak için harika bir zaman olan sonbaharda, yeni bir aktiviteye başladığınızda, öğrenme eğrisi sayesinde, başlangıçta daha az kalori yakıyorsunuz fakat zaman geçtikçe uygulama hızınız ve buna bağlı olarak da kalori yakma hızınız artıyor. Böylelikle mayo mevsimi için tam zamanında fit bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Aktif bir TV izleyicisi olun

Yeni sezon programlarını izlemekten vazgeçemiyorsanız, TV karşısında daha hareketli olmaya özen gösterin. Koşu Bandınızı TV ekranınızın karşısına taşıyabilir, 1 saatlik bir programı izlerken kalori yakabilirsiniz. Reklam aralarında hafif ağırlıklarınızı kaldırabilirsiniz. Böylelikle kimse size TV karşısında kilo alıyorsunuz diyemez.

Egzersizi günlük yaşamınıza entegre edin

Sürekli aynı öneriler diyeceksiniz fakat bir öneriyi hayatınıza uygulamadığınız sürece o öneri geçerliliğini korumaktadır.

Uzun yaz tatilinden sonra başladığınız yoğun çalışma hayatında egzersiz yapmaya ve doğru beslenmeye özen gösterin.

Sabah kahvaltınız protein ağırlıklı olsun ve 1 bardak protein shake içmeyi ihmal etmeyin. Arabanızı her seferinde varmayı hedeflediğiniz noktadan daha uzağa park edin ve mesafe yürüyün.

Asansörler yerine merdivenleri kullanın. Öğle tatilinde yemek için mutlaka dışarı çıkın ve yürüyüş yapın. İkindi atıştırması olarak yanınızda proteinli bir kurabiye veya protein bar bulundurabilirsiniz. Akşam iş çıkışı arabanıza binmeden alışverişi yakın marketlerden yapabilir ve market içinde de kendinize bir yürüyüş parkuru yaratabilirsiniz.

30 Gün Kuralını Unutmayın

Uzmanlar; vücudun yaşam tarzı değişikliğine uyum sağlaması için yaklaşık 4 hafta gerektiğini söylüyor. Bu nedenle fitness programlarından vazgeçme eğilimi ilk 30 gün içinde olmaktadır. Günlük fitness ve beslenme programınıza 30 gün uyduğunuz takdirde, sonrasında beyin otomatik olarak bu programa uymak isteyecek ve siz artık zorlanmayacaksınız.

Motivasyonunuzu Bulun

İnsanlar farklı şeylerden motive olmaktadır. Öncelikle bireysel hedefinizi belirleyin. Kilo vermek mi, şekillenmek mi, güçlenmek mi? Bir yarış veya bir etkinliğe hazırlanmak da hedefiniz olabilir.

Ancak hedefler sizi sonuca ulaştırmak için yeterli olmayabilir. Kişinin kendi günlük egzersiz programına motive olması çok önemlidir. Bir yürüyüş arkadaşı, antrenör sizi motive edebilir. Antrenman esnasında dinlediğiniz müzik, antrenmanda kaç kalori yaktığınızı söyleyen bir telefon veya saat uygulaması. Motivasyonunuzu bulun ve vazgeçmeyin. Harika görünmek kolay olsaydı, herkes harika görünürdü.

Yorum Yapınız