RSS

Blog yazıları '2014' 'Eylül'

Vücut Geliştirme (Body Building) desteği Besinler (Supplement)

Vücut Geliştirme ile uğraşıyorsanız, düzenli beslenme ve antrenman programınızın yanında takviye olarak almanız gereken besin destek ürünleri:

Whey Protein:

Peynir altı suyundan elde edilen Whey proteini hızlı emilimlidir ve spor öncesi sonrası kullanıma uygundur.
Whey proteini almak kas gelişiminizi destekler.
Whey protein kullanarak antrenman yaptığınızda çok daha kısa sürede daha fazla kas ve güç artışı sağlarsınız.

Önerimiz:

http://www.besindestek.com/multipower-whey-isolate-box

BCAA:

BCAA, branched chain amino acid (çift zincirli amino asitlerin) kısaltırmasıdır ve sporcu beslenmesinde çok önemli bir supplement olarak kabul edilir.
Kasların anabolik duruma geçmesi için gerekli olan diğer amino asitlerin sentezlenmesini destekleyen nitrojeni taşıyıcı olarak görev alırlar. Daha basitçe açıklarsak BCAA’lar serbest amino asitlerin birleşerek bir form oluşturmalarını ve kompleks kas dokusuna dönüşmelerini sağlarlar.

Önerimiz:

http://www.besindestek.com/multipower-professioanal-bcaa-powder-400-gram

L-Glutamine:

Glutamine protein metabolizmasında, hücre hacminin desteklenmesinde etkili bir anti-kataboliktir.
Glutamine ayrıca büyüme hormonu salınımını destekler, büyüme hormonu yağ yakımını ve kas gelişimini arttırır.

Önerimiz:

http://www.besindestek.com/hardline-glutapure-500-gram

Creatin:

Kreatin kreatinfosfat formunda hücresel düzeyde enerji üretiminde hayati bir öneme sahiptir.
Kreatinin faydaları:
1. Daha iyi antrenman yapabilmek daha fazla kas gelişimi sağlar.
2. Arttırılmış spor performansı sunar.
3. Patlayıcı kuvvet ve hız artışı sağlar.
Kreatine supplement programınızda mutlaka yer verin. Kreatin en etkili ve en uygun fiyatlı gıda takviyelerinden biridir.

Önerimiz:

http://www.besindestek.com/universal-creatine-powder-1000-gram

Vitamin/Mineral Destekleri:

Kas gelişiminin maksimum düzeyde olması, genel sağlığımız ve enerji seviyelerimizi koruyabilmemiz için ihtiyacımız olan vitamin ve minerallerden yeterli miktarda tükettiğimizden emin olmalıyız.
Vücudumuzdaki kaslar için vitamin, mineral ve diğer besleyici maddeler tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük önem taşır. Vücut geliştirme sporuna özellikle katkısı olan vitamin ve mineraller: potasyum, megnezyum, kalsiyum ve fosfordur.

Önerimiz:

http://www.besindestek.com/olimp-vita-min-multiple-sport-60-kapsul

Yüksek Şiddetli Interval Antrenmanları - H.I.I.T.

HIIT: Yüksek şiddette yüklenme ve düşük şiddette dinlenme periyotlarından oluşan kardiyovasküler antrenman çalışmasıdır.

"High-intensity interval training" yani yüksek şiddetli interval antrenmanları, uzun yıllardır profesyonel sporcuların kardiyovasküler performanslarını arttırmada kullanılıyor.

Son günlerde fitness camiasının gündemine yerleşmesinin sebebi ise kısa sürmesidaha etkili yağ yakması ve daha kolay uygulandığının sanılmasıdır.

Yüksek şiddette yüklenme ve düşük şiddette dinlenme periyotlarından (intervallerden) oluşan HIIT antrenmanı kardiyovasküler bir çalışmadır. Örneğin 1 dakika çok hızlı koşup 1 dakika yürüyerek 20 dakika yapılan kardiyo antrenmanı bir HIIT’tir. Direnç çalışması değildir, yani kas kuvvetini arttırmak için kullanılmaz. Direnç antrenmanında, hareketi kas kuvvetini arttıracak şiddette uygulayabilmek için yeterli dinlenme sağlanmalıdır. Kuvvet artışı kas lifini yıpratma esasına dayanır, eğer yeteri kadar dinlenmeden diğer sete geçerseniz istediğiniz verimi elde edemezsiniz.

HIIT kendi prosedürünü geliştiren doktor ya da antrenörlere göre süre ve egzersiz çeşidi bakımından farklılık gösterir. Profesör Izumi Tabata, Profesör Martin Gibala ya da antrenör Peter Coe metotları birer HIIT’tir.

HIIT ile yeterli sürede ve gerçekten kendi kapasitenize göre yüksek şiddette yüklenmeler yapıyorsanız 20 dakikada yağ yakımı sağlanabilir. Aslında gerçekten zayıflamayı hızlandırmak için HIIT yapılacaksa seçilecek egzersiz çeşitleri büyük kas gruplarının kullanıldığı, şiddet belirlemenin en kolay olduğu ve en önemlisi o şiddette yüklenmeyi tamamlamanın nispeten kolay olduğu koşu, kürek ya da bisiklet olmalıdır. Yani öyle isteseniz 2 dakika boyunca yapabileceğiniz hoplama zıplama hareketleri ile yüklenme yaparsanız yüksek şiddette çalışmış olmazsınız.

HIIT ile meşhur “afterburn” etkisini elde edersiniz, yani egzersizi bitirmiş olsanız bile vücudunuz kalori yakmaya devam eder. Afterburn ya da Türkçe kullanımı ile oksijen borçlanması, şiddetli egzersizden sonra normalden daha fazla oksijen tüketmenizdir. Bu fazla oksijen hormon dengesini sağlamak, enerji depolarını yenilemek, laktik asidi uzaklaştırmak ve artmış metabolizma hızına yakıt sağlamak vs gibi fizyolojik süreçlerde kullanılır. Egzersizin süresi ve şiddetine bağlı olarak giderek azalmakla birlikte 18 saate kadar sürebilir.

HIIT herkese uygun değildir, risk analizi yapıp yüksek şiddet egzersizi yapabilecek kadar sağlıklı olduğunuzu öğrenmeden yapılması tavsiye edilmez. Eğer birden fazla risk faktörüne sahip olmayan <45 yaş erkek ya da <55 yaş kadın iseniz egzersiz testine gerek duymadan HIIT yapabilirsiniz. Fakat örnek olarak bel çevresi 100 cm’den fazla ve kolesterolünüz yüksek ise ya da kardiyovasküler, pulmoner veya metabolik bir hastalığınız varsa yüksek şiddetli ( > %60 MaxVO2) antrenman programına başlamadan önce doktor kontrolünde egzersiz testine girmeniz önerilir.

Kaynak: Exercise Testing and Prescription/Fifth Edition, David C. Nieman

Interval Training ile ilgili hazırlanmış çok faydalı bir infografiği de sizin için paylaşıyoruz.

The Complete Guide to Interval Training

More Health and Fitness News & Tips at Greatist.