RSS

Blog yazıları '2015' 'Mart'

En iyi Fitness cihazları nasıl seçilir ?

Spor Salonu Egzersizleri için En iyi Fitness cihazları nasıl seçilir ?

Giyilebilir fitness cihazlarını incelediğimiz bu yazımızda aktivite izleyicilere ve koşu, bisiklet ve yüzme için daha spesifik teknolojilere göz gezdirdik. Peki ya egzersizlerinizi spor salonunda yapıyorsanız? Kaldırdığınız ağırlıkları ya da çektiğiniz şınavların sayısını takip etmek istiyorsanız ne yapacaksınız?

Her zaman olduğu gibi teknoloji bu konuda size yardımcı olabilir…

Spor salonunda fitness teknolojisi diye bir şey var mı?


Kesinlikle var. Basis Peak gibi nabız monitörü olan herhangi bir cihaz, spor salonundaki egzersizler için faydalı olabilir. Aynı zamanda mesafe, egzersiz süresi ve yakılan kaloriyi gösteren daha ucuz bir aktivite izleyici de işe yarayabilir.

Tabi ki aktivite izleyiciler hareketi ölçerken, spor salonundaki bir alette hareketi kaç defa tekrarladığınızı sayamaz ya da şınav ile squat arasındaki farkı söyleyemez.

Fitness tutkunlarının neleri izlemeleri gerekiyor?


Spor salonundaki egzersizler, amacınıza göre tanımlanır: kas geliştirme, kilo kaybetme, direnç artırma, altılı karın kası yapma, vb. Bir fitness planıyla çalışıyorsanız, bench dip, crunch, lunge, press up ya da barbell curl gibi hareketleri içeren farklı egzersiz serileri yaparsınız. Buradaki tek sorun, bu egzersizleri manuel olarak takip etmek, bitirdiğiniz setleri ve tekrarları saymak ve aşırı egzersiz yapmamak için uygun dinlenme aralıkları belirlemek zorunda olmanızdır.

Bu durumda egzersizlerinizi izlemek için kullanabileceğiniz en iyi donanım hangisi?


Spor salonundaki egzersizleri otomatik olarak izleyen az sayıda cihaz bulunuyor. Ancak bunu değiştirmeyi uman bazı niş fitness cihazları da mevcut. Örneğin, Atlas bileklik nabız monitörüne sahip olmakla birlikte farklı egzersizleri tanımak, tekrarları izlemek ve bir seti bitirdiğinizde uyarı vermek üzere tasarlandı. Geliştiricilerinin söylediğine göre, “şınav ile üçgen şınav, bicep curl ve değiştirmeli bicep curl, squat ve dead lift gibi hareketleri ayırt edebiliyor.”

Fitness Body Building Products

Atlas öğrenme algoritmaları, vücut hareketlerini 3 boyutlu olarak izleyerek, farklı egzersizleri tespit edebilir ve tekrarları sayabilir.

Amiigo da farklı spor salonu egzersizlerini, tekrarları, setleri, süreyi, hızı ve hareketin şiddetini izlemeyi vadediyor. Bu bilgileri nabız, kandaki oksijen ve vücut sıcaklığı ile bir araya getirerek, ağırlık aletleri, ağırlıklar ya da CrossFit çalıştırıcılarda daha kişisel ve ayrıntılı fitness deneyimi sunmayı umuyor.

Atlas’tan farklı olarak Amiigo, bir değil iki cihazdan oluşuyor: üst beden hareketini izleyen bir bileklik ve bisiklet sürmek gibi alt beden hareketlerini yakalayan bir ayakkabı sensörü.

Besindestek Fitness Technology

Yeni nesil fitness izleyiciler, egzersizleri daha doğru bir şekilde izleyebilecek ve tekrarları sayabilecek.

Egzersizlerinizi izleyen en iyi yazılım hangisi?


Spor salonu cihazlarının aksine, çok çeşitli fitness uygulamaları mevcut. Reps & Sets, Gym Hero, JEFIT Workout, Yoga Studio ve Fitocracy gibi yazılımları çeşitli egzersizleri izlemek için kullanabilirsiniz. Aralık zamanlayıcılar da çok faydalı olabilir ve bu işlevselliği sağlayan birçok uygulama da mevcut. Veya akıllı telefondaki bir kronometreyi ya da zamanlayıcıyı kullanabilirsiniz.

Somerset’ten Laura Hilton “MyFitnessPal uygulamasını çok kullanıyorum,” diyor. “Bu tüm egzersizlerinizi ve yediğiniz yiyecekleri kaydedebildiğiniz ücretsiz bir uygulama. Enerji dengenizi yakından izlemenizi ve yönetmenizi sağlıyor. Ayrıca, ilerlemenizi göstermek için küçük grafikler oluşturarak sizi motive edebiliyor. Araştırmalar, bir yemek günlüğü tutarsanız, fitness programınıza uyma, ister kilo verme ve kas yapma, ister kardiyonuzu geliştirme olsun, belirlediğiniz hedeflere ulaşma olasılığınızın çok daha arttığını kanıtlıyor.”

Yazının orjinalini buradan okuyabilirsiniz. Intel IQ

Yeni Başlayanlar İçin Koşu Klavuzu

Dünyanın neresinde, hangi iklim şartlarında olursanız olun, koşu yapmak spora başlamak için mükemmel bir seçimdir.

Koşuya yeni başladıysanız, yepyeni spor ayakkabılarınız üzerinde kaymak ve hızınızı ayarlamaktaki tecrübesizliğiniz sonucunda sadece başladıktan bir kaç dakika sonra nefes nefese kalırsınız. Evin bir köşesinde duran koşu bandınıza aylarca veya yıllarca baktıysanız ve hala düzenli çalıştırmaya başlamadıysanız, hazır bahar da gelmişken açık havaya çıkmak motivasyonunuzu %100 arttıracaktır.

Besindestek.com ile Yaşamını Destekle Limitlerini zorla

1. Fiziksel olarak koşmaya engel olabilecek herhangi bir sorununuz olup olmadığını aile hekiminize danışarak netleştirin. Sağlık açısından hiç bir sorun yoksa hemen koşu planınızı ve lokasyonunuzu seçin.

2. Hemen gidip, gözünüze en şirin görünen spor ayakkabıyı almayın. Önemli olan görüntüsü değil, ayaklarınızla bütün olabilmesi. Mutlaka en uygununu araştırın ve kesinlikle "runner" serisi kullanın.

3. Baştan hedefinizi belirleyin. NikePlus, Avrasya Maratonu gibi tüm amatör koşucuların da katılabildiği güncel yarışlara kayıt yaptırın ve oraya odaklanarak koşmaya başlayın.

4. Daha önce hiç veya uzun süre koşmadıysanız, yürüyüş temposundan kademeli geçiş yapın ve mutlaka nefes egzersizleri yapın.

5. Pratik Mükemmele Götürür. Hedeflerinizden asla geri adım atmayın. Aylık koşu planı yapın ve haftalık düzeninizi asla bozmayın.

6. Beslenme programınızı yapın ve sağlıklı, dengeli besin desteği alın. Koşu türü programlara en uygun enerji içeceklerinden ve isotoniclerden destek alabilirsiniz.

7. Sizin gibi hedefleri olan bir arkadaş bulun ve birlikte koşu programınızı uygulayın.

8. Koşu antrenmanınız sonrasında mutlaka esneme hareketleri yaparak son verin.

Eğer hacim kazanmak için koşacaksanız Whey Protein desteği almalısınız.

Vücudunuzdaki fazlalıklardan kurtulmak amacı ile koşacaksanız CLA ve L-Carnitine desteği almalısınız.

Kısa mesafe koşuları yapacaksanız Creatine depolarınızın dolu olmasına özen gösterin.

Uzun mesafe koşucularında kardiyovasküler kapasitesi ve kanın oksijen taşıma yeteneği önemlidir. E vitamini ve demir oksijen taşınımı desteklenmelidir. Aerobik metabolizmanın çok daha verimli kullanılabilmesi ve yağ asitlerinin mitokondriye daha fazla ulaştırılabilmesi, enerjiye dönüşebilmesi için  L-Carnitine kullanılabilir.

Koşuya başlamadan önce ve koşu sırasında Sporcu İçecekleri tüketmelisiniz.

Sağlık Bakanlığı 2015 yılını sağlık ve spor yılı ilan etti. Hepimiz bedenimizin sağlığına ve kuvvetine özen göstermekle sorumluyuz. Bunu unutmayalım ve bu bahar açık havaya çıkalım.