RSS

Blog yazıları '2015' 'Nisan'

Kompleks Proteinler Hakkında Öğrenmek İsteyeceğiniz Herşey

Kompleks protein tozu, birden fazla protein karışımından oluşur. Kompleks protein tozları, whey (peynir altı suyu) proteini, yumurta proteini (albümin), süt proteini (kazein) ve soya proteini karışımından elde edilir. Farklı emilim sürelerine sahip protein tozlarının birleşiminden meydana geldiği için, kompleks protein tozu kısa ve uzun süreli protein ihtiyacınızı tek seferde giderir.

Kompleks protein tozu içerisindeki çeşitli proteinler belirli zaman aralıklarıyla, sindirim zamanları geldiğinde etkilerini gösterir ve sanki bir zamanlayıcı ile ayarlanmış gibi uzun bir süreye yayılan protein desteği sağlarlar. İçeriğindeki farklı proteinler ve amino asitler, farklı sindirim sürelerine sahip olduğu için yaklaşık 8 saat boyunca kaslarınız için protein desteği sağlar ve kas yıkımını önlemeye yardımcı olur. Kreatin içeren kompleks proteinler kas gelişimine yardımcı olduğu gibi hacim ve dayanıklılık arttırma açısından da destek sağlamaktadır.

Kompleks (blend) proteinler, günün herhangi bir saatinde ve istediğiniz ana veya ara öğünde kullanılabilir. Kaslarınızı geliştirmek, incelmek ya da diyetinize daha fazla protein eklemek istediğinizde, kompleks proteinler kilo ve iştah kontrolü sağladığı gibi bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. İçeriğindeki hızlı ve yavaş sindirilen farklı proteinler sayesinde, kompleks proteinler antrenman sonrasında kaslarınızın protein sentezlemesine ve kas yıkımından korumasına (katabolizm) büyük ölçüde yardım eder. Bu çifte etki sayesinde istediğiniz fitness sonuçlarına daha hızlı sürede ulaşmanız mümkündür.

Kompleks Protein İçeriğindeki Proteinler

1)      Whey Proteini

Hızlı emilime sahip yüksek kaliteli bir proteindir. Kasları ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için idealdir. Antrenman sonrasında kas gelişimini destekler.

2)      Kazein (Süt Proteini)

Yavaş emilimi sayesinde kaslara uzun süreli amino asit desteği sağlar. Kas yıkımını önlemeye yardımcı olur. Uzun süreli tokluk sağlar.

3)      Yumurta Beyazı Proteini (Albümin)

Orta hızda bir emilime sahiptir ve sağlık açısından mükemmele yakın bir amino asit profili vardır. Yağ, kolesterol, şeker ve laktoz içermez.

4)      Soya Proteini

Pitoöstrojen yönünden zengin, bitkisel kaynaklı bir proteindir. Vejetaryenlerin ve veganların kullanımı için uygundur. Whey proteini gibi tüm temel amino asitleri içerir ve emilimi hızlıdır.

Bagisiklik sistemimizin guclu kalmasi icin duzenli spor yapmaliyiz

Whey Protein Kompleksi

Bir whey protein blendi (kompleks whey proteini) üç farklı whey proteininden oluşur ;

  • izole whey
  • konsantre whey
  • hidrolize whey

Aynı zamanda bu karışımın içine kreatin, kompleks karbonhidratlar, glutamin, dallı zincirli amino asitler (BCAA) ve özelleşmiş yağlar (CLA) gibi performansı arttırabilecek çeşitli yan ürünler de eklenir. Bu eklenen maddeler firmalara göre değişiklik gösterir.

Bir kompleks whey proteini ürününde, en hızlı kana karışan protein, hidrolize whey proteinidir. Daha sonra izole whey proteini ve en sonunda konsantre whey proteini sindirilir. Kaslardan sentezlenmek için kana karışır. Whey protein karışımları aşamalı olarak kana karıştığı için bazı kompleks protein ürünlerinde “phase” yani aşama kelimesi bulunur. Ancak bu aşamalı sindirimi kazein proteininin yavaş sindirilmesi ile karıştırmamak gerekir çünkü kompleks whey proteinler kazein proteininden daha hızlı sindirilir. Kompleks proteinlerde bulunan dallı zincirli amino asitler  (BCAA) ve Glutamin gibi yan ürünler, kana çok hızlı karışır ve kas yapımına yardımcı olurlar.

Rutin Antrenmanlarla Karın Kaslarınızı Çalıştırın!

İster inanın ister inanmayın; merkez bölgenizi kaya sertliğinde, tek ayakla bir top üzerinde dururken pembe dambılları kaldırmadan da güçlendirebilirsiniz. Yaklaşık bir asır önce, ağırlıkla çalışmış neredeyse her erkeğin, Yeni Çağ ekipmanlarını kullanmadan, yüzlerce mekik çekmeden veya bir Pilates sınıfına katılmadan elde ettiği güçlü bir merkez bölgesi bulunuyordu. Merkez bölgesinin ne olduğuna ve sağlık, performans ve göz alıcı karın kasları için nasıl çalıştırılması gerektiğine ilişkin gerçeği öğrenmenin zamanı geldi.

Çalışmayı şöyle uygulayabilirsiniz:

Aşağıda verilen antrenmanı haftada 2 defa gerçekleştirin. Çalıştığınız diğer günlerde, üst beden egzersizlerine odaklanın.

Bagisiklik sistemimizin guclu kalmasi icin duzenli spor yapmaliyiz

Hedef: Yağ Kaybı, Karın Kasları
Etkilenen Vücut Kısımları: Tüm Beden
Süre: 40 Dakika

Bir egzersiz için belirtilen tüm setleri düz setler şeklinde gerçekleştirerek tamamlayın ve bir sonrakine geçmeden önce dinlenin. Tek elle (veya tek bacakla) yapılan tüm hareketlerde, hareketi diğer kol veya bacakla tekrarlayın. Bu, bir settir.

Evre: Her egzersizden 1 seti, aralarda dinlenmeden art arda grup halinde yapın. Bu egzersizler tamamlandığında, evreyi tekrarlayın - her birinden 1 seti, aralarda dinlenmeden yapın. Belirlenmiş toplam set sayısını gerçekleştirene dek devam edin.

Güç: Egzersizin tüm setlerini, aralardaki molalarla aynı anda tamamlayın. Ardından, bir sonraki egzersize geçin.

Süper set: Aralarda mola vermeden art arda (bir evre gibi) yapılan iki hareket.

Plaka Kaldırma (Plate Raises)

Bagisiklik sistemimizin guclu kalmasi icin duzenli spor yapmaliyizADIM 1

Plakayı iki tarafından iki elinizle beraber kavrayıp kalçanızın önünde tutun.

ADIM 2

Plakayı iki tarafından iki elinizle beraber kavrayıp kalçanızın önünde tutun.

Tek Bacakla Dambıl Çekiş

Bagisiklik sistemimizin guclu kalmasi icin duzenli spor yapmaliyiz

ADIM 1

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak ve dizlerinizi hafifçe kırarak ayakta durun ve bir elinize dambıl alın. Belinizden öne doğru eğilin ve vücudunuzla bir T şekli oluşturana kadar ters taraftaki bacağı kaldırın. Dambılı nötr tutuşla vücudunuzun önüne asın.

ADIM 2

Sırtınızı sıkın ve dambılı göğüs kafesinize doğru çekin. Duraklayın, daha sonra kolunuzu ve bacağınızı başlangıç pozisyonuna getirin.

Kettlebell ile Çömelme

Bagisiklik sistemimizin guclu kalmasi icin duzenli spor yapmaliyiz

ADIM 1

Kettlebellin sapını her iki elinizle üstten kavrayın ve göğsünüzün önünde tutun. Ayaklar omuz genişliğinde açık ve ayak parmakları dışa doğru bakacak şekilde dik durun.

ADIM 2

Kalçanız diz seviyesinin altına inene ve uyluklarınız yere paralel olana kadar alçalarak çömelme pozisyonu alın. Hareket boyunca kettlebelli göğsünüzün önünde sabit bir şekilde tutun. Kalçayı ve dizleri patlayıcı bir şekilde yukarı iterek başlangıç pozisyonuna dönün.

Halter Başın Üstünde Çömelme

Bagisiklik sistemimizin guclu kalmasi icin duzenli spor yapmaliyiz

ADIM 1

Ellerinizi omuz genişliğinin yaklaşık iki katı açarak, halteri üstten tutup kollar tamamen gergin bir şekilde başınızın üstüne kaldırın. Ayaklarınız omuz genişliğinde açık olmalıdır. Çenenizi ve sırtınızı dik tutun.

ADIM 2

Merkez bölgenizi sıkın ve uyluklar yere paralel olana kadar kalçanızı yavaşça indirin. Duraklayın ve kalçanızdan güç alarak hızlıca başlangıç pozisyonuna dönün. Gövdenizi mümkün olduğunca dik tutun.

Tabanca Şeklinde Çömelme

Bagisiklik sistemimizin guclu kalmasi icin duzenli spor yapmaliyiz

ADIM 1

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak ayakta dik durun.

ADIM 2

kalçanızı geriye doğru atarak bir bacağınızı vücudunuzun önüne doğru kaldırın ve diğer ayağınızla yere çömelin. Dengenizi daha iyi sağlamak için kollarınızı vücudunuzun önüne açın. Öndeki bacağınızı yukarıda tutarak, kalçanızı mümkün olduğunca yere doğru indirin. Başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Düzenli Spor Yapın - Sağlıklı Kalın

Spor yapmak neden sağlık için çok önemlidir?

Spor yaparken, bedenimiz endorfin, östrojen veya testesteron hormonu salgılar. Bu hormonların düzgün salgılanması ise ruhen ve bedenen kendimizi çok daha güçlü ve iyi hissetmemizi sağlar.

Düzenli spor yaparak, kalp ve damar sistemimizin daha sağlıklı çalışmasını sağlamış oluruz. Yüksek kan basıncımız düzenli spor yaptığımızda, bedenimizin istediği seviyelerde kalır ve kalp krizi riskimiz azalır.

Bagisiklik sistemimizin guclu kalmasi icin duzenli spor yapmaliyiz

Kitle beden endeksimizin sağlıklı oranını korumak, fazla kalorilerin yakılmasına yardımcı olmak ve bedenimizin yağ dengesini sağlamak için düzenli spor yapmak çok önemlidir.

Düzenli ve bilinçli spor yapmanın en büyük faydalarından biri de, yapacağımız fit ve formda kalmaya yönelik antrenmanlar ile kolestrol oranımızın bedenimizin ihtiyacı olan düzeyde kalmasını sağlamak ve kalp-damar sağlığımızı maksimum düzeyde korumaktır.

Yapacağımız düzenli antrenmanlar sayesinde metabolizmamız hızlanır ve bağışıklık sistemimiz güçlenir, hastalıklarla mücadele gücümüz artar.

Spor yaparken bağışıklık sistemimizin güçlenmesi demek, bedenimizin alerjik reaksiyonlara karşı direncinin artması ve kanser gibi tedavisi zor hastalıklara yakalanma riskimizin azalması demektir.

Daha Hacimli Kollar İçin 15 Dakika

Kas Geliştirme ve Kol Kuvveti Arttırma Antrenmanı

Kollarınız kısa sürede yanmaya başlayacak ve yeni silahlarınızın büyümesini tetikleyecektir. Aşağıda verilen ve sadece 15 dakikanızı alacak altı egzersiz, ikişer kere tekrarlanan iki ayrı dev set (her sette üç egzersiz) şeklinde gerçekleştirilmelidir.
Barfiksten, diplere ve dar tutuş sehpalarına kadar, kollar için yapılan en iyi tüm kütle geliştirme hareketleri burada kapsanmaktadır. Etkinliği en üst düzeye çıkarmak için antrenmana başlamadan önce tüm egzersizleri ve istasyonları hazırlayın, böylece aralarında hızlı geçişler yapabilirsiniz.

Bu antrenman nasıl yapılır?

Aşağıdaki antrenmanı haftada 1-2 kez gerçekleştirin. Bu egzersizleri asla peş peşe günlerde yapmamaya dikkat edin.

Kas Geliştirme ve Kol Kuvveti Arttırma Antrenmanı

Egzersizleri bir grup olarak gerçekleştirebilmeniz için sayı ve harf kombinasyonları (Örneğin; 1A ve 1B) ile hareketleri belirledik. İlk egzersizden 1 set yapın, belirtilen süre boyunca dinlenin ve sonra, gruptaki bir sonraki egzersizden bir set yapın. Her egzersizi, tüm setlerinizi tamamlayana dek tekrarlayın ve ardından bir sonraki gruba geçin.

Evre: Her egzersizden bir seti, aralarda dinlenmeden art arda grup halinde yapın. Bu egzersizler tamamlandığında, evreyi tekrarlayın - her birinden bir seti, aralarda dinlenmeden yapın. Belirtilmiş toplam set sayısını gerçekleştirene kadar devam edin.

Güç: Egzersizin tüm setlerini, aralardaki molalarla aynı anda tamamlayın. Ardından bir sonraki egzersize geçin.

Süper Set: Aralarda mola vermeden, art arda (bir evre gibi) yapılan iki hareket.

Dar ve Ters Tutuş Barfiks (Close-grip Chinup)
Çalıştırılan Kaslar: Sırt, Biseps, Omuzlar
Ekipman: Barfiks Barı

Kas Geliştirme ve Kol Kuvveti Arttırma Antrenmanı

Yukarı Eğik Dips
Çalıştırılan Kaslar: Göğüs (Pektoral) Kasları, Triseps, Omuz (Delta) Kasları, Karın Kasları
Ekipman: Dip Aleti

Kas Geliştirme ve Kol Kuvveti Arttırma Antrenmanı

Plates Topunda Dambılla Triseps Uzatma
Çalıştırılan Kaslar: Triseps, Omuz (Delta) Kasları, Göğüs (Pektoral) Kasları, Karın Kasları
Ekipman: İsviçre Topu, Dambıllar

Kas Geliştirme ve Kol Kuvveti Arttırma Antrenmanı

Sehpada Dar Tutuşlu Halter
Çalıştırılan Kaslar: Triseps, Omuz (Delta) Kasları, Göğüs (Pektoral) Kasları
Ekipman: Sehpa, Halter

Kas Geliştirme ve Kol Kuvveti Arttırma Antrenmanı

Z Barla Ters Kol Bükme
Çalıştırılan Kaslar: Biseps
Ekipman: Kablo Eki

Kas Geliştirme ve Kol Kuvveti Arttırma Antrenmanı

Dambılla Yukarı Eğik Başparmak Destekli Kol Bükme
Çalıştırılan Kaslar: Biseps
Ekipman: Dambıllar, Sehpa

Kas Geliştirme ve Kol Kuvveti Arttırma Antrenmanı