RSS

Blog yazıları '2015' 'Mayıs'

Kilo vermek için spor yapmayın!

Sadece Yaz'a girerken zayıflamak için spor yapmayın!


"Spor, sağlık için yapılmalıdır. Spor da aynı yeme ve içme gibi düzenli yerine getirilmesi gereken bir davranış olarak düşünülmelidir. Spor adeta hayat tarzı olmalıdır"

Spor yapacak kişinin, sporu ne için yaptığına karar vermesi ve bu doğrultuda bir spor hekimi ile görüşerek, kendisine en uygun sporun hangisi olduğunu belirlemesi gerekir. Kilo aldım spor yapayım, kilo verince tekrar bırakırım anlayışı yanlıştır. Yorgunum, çok işim var ya da bugün az yedim spora gitmeyeyim gibi zihniyetle bu iş olmaz. Belirli günler ve saatlerde her halükarda sporu düzenli olarak yapmak gerekir.

Kişi, sporu hayatının akışına göre değil, hayatını sporun akışına göre yönlendirmek ve plan, program yapması gerekir. Haftada 3 gün ve en az 20 dakikanın altında yapılan sporun sağlık anlamında hiçbir faydası yoktur. Yapılan bilimsel araştırmalar sporun haftada en az 3 gün ve 20 dakika olması gerektiğini gösteriyor. Nabzın dakikada 120′nin üzerinde atması gerekir.

Isınmadan spor yapılması, spordan hemen önce ya da sonrasında yemek yemek sakıncalıdır. İdeal olan, spordan 2-3 saat önce yeme içme işinin bitmiş olmasıdır. Spora başlamadan veya spordan hemen sonra size özel önerilen sporcu besin takviyeleri ile spor esnasında yıkıma uğramaması için kaslarınızı koruyabilirsiniz. Spora başlamadan önce kişinin açma germe hareketleri dediğimiz vücudu spora hazırlayıcı hareketleri yapması önemlidir. Kişi bunları yapmaya üşenmemelidir. Bu hareketler yapılmadığı takdirde kas yırtılmaları, ani travma ve sakatlanmalar olabilir. Bu nedenle kişi açma germe hareketleriyle spora başlamalıdır. Spora başlarken birden bire koşma değil, yavaş bir tempoyla başlayıp, tempoyu belli bir seviyeye çıkartmalı ve sonunda da yine yavaş yavaş tempoyu düşürerek bitirmelidir.

Antrenman ve Diyet Yaparak Sağlıklı Kalın

Türk toplumunda spor; "spor eşittir kilo vermek" olarak yanlış değerlendirilmektedir. Spor kilo vermek için değil, sağlık için yapılır.

Sağlıklı olmanın iki vazgeçilmez unsuru vardır. Biri mutlaka ve mutlaka düzenli bir beslenme şekli, diğeri ise egzersiz yapmak. Beslenme derken bizim anladığımız can boğazdan gelir değil, can boğazdan gideri unutmamak gerekir. "Yersen sağlıklı olursun" diye bir şey yoktur, yersen sağlıksız olursun vardır. Ne kadar çok yersek vücudu o kadar çok yormuş oluruz. Vücudu ne kadar çok yorarsak o kadar çok hasta olma ihtimalimiz olur. Fazla besinler vücutta toksik etki yapar, yani fazla besin zehirlenme yapar. Vücut, kendisine gelen fazla besini vücuttan uzaklaştırabilmek için çok fazla çalışmaya başlar ve daha fazla yorulur. Bu da daha fazla yıpranmamız anlamına gelir.

Beden Tipinize Göre Antrenman ve Diyet Yapın!

Bedeninizi Tanıyor musunuz?

Bahardan Yaza doğru ağır geçiş yaparken başlamayı düşündüğünüz diyet ve antrenman programınıza sağlıklı devam edebilmek için bedeninizi tanımak çok önemlidir. Bedeninizi tanıyarak, bedeninizin ihtiyaçlarına yönelik diyet ve antrenman programına başladığınızda, hem sağlıklı bir şekilde fit bir bedene sahip olur, hem de yaptıklarınızın işe yaradığını görerek, diyet ve antrenmanı yaşam biçiminiz haline getirecek motivasyonu kazanırsınız.

Genel anlamda 3 tip beden tipi belirlenmiştir;

  • Ektomorf
  • Mezomorf
  • Endomorf

Sırası ile bu 3 beden tipini ve özelliklerini ele alalım:

Ektomorf Beden Tipi

Uzun ince uzuvlarının, lifli kaslarının karakteristik özellikleri olarak tanımlandığı Ektomorf yapılılar ince yapılıdırlar. Kısa eklemler ve yağsız kas kütlesine sahiptirler. Kilo almakta zorlanırlar. Düz göğüs, dar omuzlar, hacimsiz ve yağsız kas kütlesine sahiptirler. Hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip olduklarından kas kütlelerine hacim kazandırmakta zorlanırlar. Ektomorf vücut tipine sahip olanlar kilo alma konusunda oldukça zorlanırlar. Hızlı çalışan metabolizmaları, gün içinde aldıkları kalorileri çok hızlı bir şekilde yakmalarını sağlar.

Antrenman programları kısa ve yoğun bir program ile büyük kas gruplarına yönelik olmalıdır. Supplement kullanımı beslenme programını desteklemek adına önerilir. Uykudan önce alınacak besinler ile yoğun antrenman programı sonucu oluşabilecek kas yıkımını engellerler. Hızlı metabolizmaları sayesinde kas kütlesi üzerindeki yağları hızlıca yakarak, parçalı kaslara sahip olmak onlar için çok kolaydır.

Mezomorf Beden Tipi

Mezomorf vücut tipinindekiler geniş kemiklere, geniş kas yapısına ve doğal bir atletik fiziğe sahiptirler. Vücut geliştirme sporlarına en yatkın yapıya sahip vücut tipidir. Kilo alıp vermek onlar için çok kolaydır. Doğal yapılarındaki güç, kas yapılandırmasına oldukça elverişlidir. Ektomorf yapıdan daha hızlı yağ kazanımına sahiptirler. Atletik beden yapısı ve belirgin kas sistemleri daha güçlü ve hızlı kas yapılanmalarına destek olur. Ağır antrenman programlarına en uygun ve en hızlı tepki veren beden tipleri vardır. Özellikle antrenmanlara yeni başlayanlarda kas yapılanmaları çok hızlı bir şekilde oluşur. Yağ kazanımları da çok hızlı olacağından mezomorf beden tipine sahip olanların en çok dikkat etmesi gereken konu aldıkları kalori miktarlarıdır. Kardiyo ve Ağırlık antrenmanları kombinasyonları mezomorf beden tipine en uygun çalışmalardır.

Endomorf Beden Tipi

Endomorf beden yapısına sahip olanlar sıkı görüntünün altında yumuşak bir kas yapısına sahiptirler. Hızlı yağ kazanırlar. Kısa bedenleri, ince yapılı kol ve bacaklarında güçlü kaslara sahiptirler. Özellikle üst bacak bölgelerindeki kaslanmalar çok güçlüdür. Endomorflara en uygun antrenman programları ağır squat bacak çalışmalarıdır. Yumuşak ve kıvrımlı beden yapıları kas ve yağ kazanımının da hızlı olmasını sağlar. Metabolizmaları daha yavaş çalıştığından kilo vermede zorlanırlar. Kilo almak isteyen endomorflar uygun antrenman ve beslenme programı ile çok hızlı sonuç alabilirler. Bu kilo artışları kas değil yağ kütleleri ile oluşur. Beden kas / yağ oranını dengede tutmak için ağırlık antrenmanlarına ek olarak mutlaka kardiyo çalışması da yapmaları gerekir. Protein diyeti uygulayan endomorfların ayrıca bir destek ürününe ihtiyaçları yoktur. Sadece yağ yakıcılar ve termojenik ürünler önerilir.

Beden Tiplerine Uygun Besin Takviyeleri


Beden Tiplerinin Kombinasyonları

3 beden tipinin birleşimi olan beden tipleri yoktur. Çoğu insan bu beden tiplerinden ikisinin karışımına sahiptir. Ektomorf / Mezomorf veya Mezomorf / Endomorf en yaygın görünen beden tipleridir. Beden tipinizi belirlediğinizde, bedeniniz için en faydalı destekleyici diyet ve antrenman programınızı düzenleyebilirsiniz.