RSS

Blog yazıları '2014' 'Mayıs'

Besin Destek Ürünleri ve Besin Düzenlemesi

BESİN DÜZENLEMESİ

BESİN DESTEK

Gıdaların birleşimini ana yemeklere odaklanarak yaptığımızda

 • Lifli sebzeler
 • Balık, yağsız et, az yağlı süt ve tofu gibi vejetaryen bir alternatif gibi yağsız proteinli gıdalar


Whey ve Benzerleri

 • Whey ve benzerleri bir serviste 24 gr. üstün kaliteli whey Proteini (peynir altı suyu) sunar
 •  Hızlı emilim etkisi Whey ve diğerlerini antrenman sonrası için ideal kılar
 • Antrenman sonrası kullanıldığında vücudu sıklaştırır.
 • Sıklaştırma ve enerji salınması için protein yapımını destekleyen vitamin B ve magnezyum kaynağı
 • Sağlıklı kemikler için kalsiyum kaynağı

Ilımlı miktarlarda yiyin:

 • Tam tahıllı ekmek, makarna, pirinç, patates, tatlı patates ve bakliyat gibi nişastalı gıdalar. Bunları güç antrenmanınızda aktivite düzeylerine uyumlu şekilde yiyin
 • Fındık ve tohumlar, avokado ve zeytinyağı yüksek kaliteli yağlar içerir. Enerjisi yoğun olduğundan dolayı büyük miktarlarda yemekten kaçının ama küçük porsiyonlarla sıkça tüketin

Fitness Shake

 • Fitness Shake hem hızlı emilen protein kaynağı sunar, hem de çok lezzetlidir
 • Antrenman sonrası artan protein ihtiyaçlarını karşılamak için idealdir
 • Az yağlı, şeker içermeyen Fitness Shake, antrenman yaparken vücut sıkılaştırmayı teşvik eder.
 • Bir şişede 25g protein ve sadece 185kcal 

Kaçının ya da sadece davetlerde yiyin:

 • Genellikle aşırıya kaçan, hamur işleri, atıştırmalıklar, tatlılar, gibi işlenmiş gıdalar vs.
 • Şeker ve işlenmiş karbonhidratlar
 • Şeker ve yağ yüklü meşrubatlar ve milk shakeler, bunlar çok fazla tüketilmeye meyilli ve kötü yağlara dönüşen kaloriler içerir
 • Vücudun hazmetmesi zor olan ve kalp rahatsızlığı riskini arttıran, ucuz yemeklik yağlar gibi işlenmiş ve hasar almış yağlar

L-Karnitin içeceği

 • L-Karnitin içeceği az kalorili, ferahlatıcı Fitness içeceğidir ve antrenman sırasında ve öncesinde hidrat için yardımcı olur.

L-Karnitin bar

 • L-Karnitin bar çok lezzetli olmakla birlikte %25 protein ve 200mg L-Karnitin içerir
 • Sadece 119kcal vardır ve yemek arasında ideal bir aperatiftir
L-Carnitine Nedir? Ne İşe Yarar?

L-Carnitine vücutta doğal olarak üretilen maddelerden biridir.  L-Carnitine 'in görevi hücrelerimizde enerji üretmektir. L-Carnitine iskeletimizde ve kalp kaslarımızda daha fazla, böbrek, karaciğer ve beynimizde de makul seviyelerde bulunur. Bu şekilde aldığımız besinler enerji şeklinde metabolize edilir.

Lisin ve Metionin amino asitlerinden karaciğer ve böbreklerde C vitamininin varlığı ile oluşan bir besindir. Ne yazık ki vücudumuz etkili bir yağ yakımı sağlayabilecek miktarda L-Carnitin üretememektedir. Yağ yakımını hızlandırma dışında enerji artışı, kas gelişimi ve kas yorgunluğunu giderme özelliklerine sahiptir.

Günde 15 Mg. kadarı karaciğer, böbrekler ve beyinde üretilir, ayrıca besinler ile dengeli bir beslenmede günde ortalama 30 Mg. alınır. Vücuttaki doğal yollarla üretilen, günlük L-Carnitine miktarı 20-25 Gr. kadar olmalıdır.

L-Carnitine, doğal olarak pek çok besinde bulunan bir amino asittir ama en çok kırmızı et ve süt ürünlerinde bulunmaktadır.

Ancak, son yıllarda hayvancılıkta suni yemleme yapılması, seri üretim et piyasasında kırmızı et içerisindeki L-Carnitine seviyesinin düşmesine sebep olmuştur.

Doğada doğal otlarla beslenen hayvanların etindeki L-Carnitine oranı daha yüksektir. Küresel büyümenin etkileri olan seri üretimin dezavantajı olan et içerik kalitesindeki bozulma, biz insanların etten sağladığı L-Carnitine oranının azalmasına sebep olmuştur. Böylelikle yağ yakıcı özelliğe sahip L-Carnitine eksikliği yeni nesil insanların daha kilolu olmasına sebep olmuştur.

100 Gram kırmızı et içeriğinde aşağı yukarı 95 Mg. Carnitine bulunduğu tahmin edilmektedir. Dengeli beslenen bir insanın günlük doğal yollardan L-Carnitine alımı, aşağı yukarı 2-12 mcg/kg kadardır. Yani 85 kiloluk birinin aşağı yukarı günde 1 Mg. Carnitine ’i doğal yollardan aldığını söyleyebiliriz.

Özellikle kardiyo gibi nabız atışının yüksek olduğu egzersizlerde etkili olduğu gözlemlenen L-Carnitin ürünleri vücudumuzda bulunan yağ hücrelerinin çok daha hızlı bir şekilde taşınmasına ve yakılmasına yardımcı olur.

Çözüm olarak doğal tüketimin yanı sıra sentetik olarak üretilen L-Carnitine takviyesi alarak sporunuzla birleştirdiğinizde, yağ yakım oranınızı arttırabilirsiniz.  Eğer vücudumuzda yeterince L-Carnitine yoksa, ne kadar düzgün bir diyet yapılırsa yapılsın ya da ne kadar düzenli bir egzersiz yürütülürse yürütülsün yeterli miktarda yağ yakımı mümkün olmayacaktır.

Yağ Yakımı ve L-Carnitine

Belki de en çok ilgi çeken konu, Carnitine’in bir yağ yakıcı olarak gösterdiği performanstır. Eğer vücudumuzda yeterince L-Carnitine yoksa, ne kadar düzgün bir diyet yapılırsa yapılsın ya da ne kadar düzenli bir egzersiz yürütülürse yürütülsün yeterli miktarda yağ yakımı mümkün olmayacaktır. L-Carnitine‘in kilo kaybına destek olması ve enerji seviyelerini arttırmasının nedeni de bu işlemdeki aktif rolüdür. Besindestek.com L-Carnitine kategorisi ürünlerini spor ve beraberinde diyet yapan kişilerde yağ yakımına destek olarak önerebiliriz.