Protein Tozları Nasıl Kullanılmalıdır?

Özellikle bilinmelidir ki, protein tozu, besin kaynağı olarak görülmemelidir. Protein tozu besin desteğidir.

Bir sporcunun protein tozu kullanımı şu şekilde olmalıdır;

Sabah Kalkar Kalkmaz:
Nedeni şu ki; İyi bir uykunun ardından vücut bütün gece Growth (Büyüme) hormonu salgılar ve gelişir. Bunu yaparken vücuttaki bütün besinleri tüketir. Bu yüzden sabah uyandığında vücut fazlasıyla besine ihtiyaç duyar. Sabah kahvaltısının hazırlanması, yenmesi, bir de üstüne sindirilmesi zaman alacak ve vücut bu zamana kadar besinsiz kalarak zarar görecektir. Protein tozu yaklaşık 30-35 dakika içerisinde kana karıştığı için bu duruma engel olup, vücudun ihtiyaç duyduğu besini karşılayacaktır.

Öğünlerin Arasında:
Öğünlerin arasında uzun bir zaman varsa protein tozu muhakkak kullanılmalı. Kas kaybetmek istenmiyorsa vücut iyi şekilde beslenmek zorunda ve kesinlikle uzun süre aç bırakılmamalıdır.

Antrenmandan Önce:
Antrenmandan en az 45 dakika önce gerekli dozda protein tozu kullanılmalıdır. Nedeni ise, alınan kalori ve protein sayesinde antrenman boyunca kas kaybının en aza inmesi olduğu gibi, antrenmanın çok daha verimli geçmesine olanak sağlamasıdır.

Antrenmandan Sonra:
Antrenman bittikten hemen sonra içilmelidir. Çünkü vücut efor sarfetmiş yorulmuş, kaslar gelişmek için yıkıma geçmiştir. Vücudun acil proteine ihtiyacı vardır ve karşılanmazsa büyük oranda kas kaybedecektir. Bu yüzden özellikle ağır antrenmanlardan sonra protein tozu kesinlikle hemen kullanılmalıdır.

Akşam Yatarken: Daha öncede söylediğim gibi bütün gece boyunca vücut uyku esnasında çalışmaya devam eder. Gece biz uyurken Growth hormonu salgılar ve kasları geliştirir. Ancak vücut gece uzun süre aç kalacağından proteine ihtiyaç duyar. Bu yüzden yatmadan hemen önce özellikle sütle karıştırılmış protein tozu yanına da eğer varsa belli ölçüde Kazein almamızda fayda vardır. Özellikle sütle karıştırılmış olarak önermemizin sebebi sütün emiliminin daha yavaş olmasıdır.

Kana karışan protein kaynaklarının ortalama süresi:

  • Whey Protein: 10 Dakika
  • İzole Whey Protein: 15-20 Dakika
  • Yumurta Beyazı: 30-35 Dakika
  • Az Yağlı Balık: 40-45 Dakika
  • Yağsız Sığır Jelatini: 45 Dakika
  • Lor Peyniri: 45 Dakika
  • Tavuk ve Hindi Eti: 50-60 Dakika

Yorum Yapınız
Yorumlar
16.08.2014 17:29
Multipower Whey Protein diyorum!