Kompleks Proteinler Hakkında Öğrenmek İsteyeceğiniz Herşey

Kompleks protein tozu, birden fazla protein karışımından oluşur. Kompleks protein tozları, whey (peynir altı suyu) proteini, yumurta proteini (albümin), süt proteini (kazein) ve soya proteini karışımından elde edilir. Farklı emilim sürelerine sahip protein tozlarının birleşiminden meydana geldiği için, kompleks protein tozu kısa ve uzun süreli protein ihtiyacınızı tek seferde giderir.

Kompleks protein tozu içerisindeki çeşitli proteinler belirli zaman aralıklarıyla, sindirim zamanları geldiğinde etkilerini gösterir ve sanki bir zamanlayıcı ile ayarlanmış gibi uzun bir süreye yayılan protein desteği sağlarlar. İçeriğindeki farklı proteinler ve amino asitler, farklı sindirim sürelerine sahip olduğu için yaklaşık 8 saat boyunca kaslarınız için protein desteği sağlar ve kas yıkımını önlemeye yardımcı olur. Kreatin içeren kompleks proteinler kas gelişimine yardımcı olduğu gibi hacim ve dayanıklılık arttırma açısından da destek sağlamaktadır.

Kompleks (blend) proteinler, günün herhangi bir saatinde ve istediğiniz ana veya ara öğünde kullanılabilir. Kaslarınızı geliştirmek, incelmek ya da diyetinize daha fazla protein eklemek istediğinizde, kompleks proteinler kilo ve iştah kontrolü sağladığı gibi bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. İçeriğindeki hızlı ve yavaş sindirilen farklı proteinler sayesinde, kompleks proteinler antrenman sonrasında kaslarınızın protein sentezlemesine ve kas yıkımından korumasına (katabolizm) büyük ölçüde yardım eder. Bu çifte etki sayesinde istediğiniz fitness sonuçlarına daha hızlı sürede ulaşmanız mümkündür.

Kompleks Protein İçeriğindeki Proteinler

1)      Whey Proteini

Hızlı emilime sahip yüksek kaliteli bir proteindir. Kasları ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için idealdir. Antrenman sonrasında kas gelişimini destekler.

2)      Kazein (Süt Proteini)

Yavaş emilimi sayesinde kaslara uzun süreli amino asit desteği sağlar. Kas yıkımını önlemeye yardımcı olur. Uzun süreli tokluk sağlar.

3)      Yumurta Beyazı Proteini (Albümin)

Orta hızda bir emilime sahiptir ve sağlık açısından mükemmele yakın bir amino asit profili vardır. Yağ, kolesterol, şeker ve laktoz içermez.

4)      Soya Proteini

Pitoöstrojen yönünden zengin, bitkisel kaynaklı bir proteindir. Vejetaryenlerin ve veganların kullanımı için uygundur. Whey proteini gibi tüm temel amino asitleri içerir ve emilimi hızlıdır.

Bagisiklik sistemimizin guclu kalmasi icin duzenli spor yapmaliyiz

Whey Protein Kompleksi

Bir whey protein blendi (kompleks whey proteini) üç farklı whey proteininden oluşur ;

  • izole whey
  • konsantre whey
  • hidrolize whey

Aynı zamanda bu karışımın içine kreatin, kompleks karbonhidratlar, glutamin, dallı zincirli amino asitler (BCAA) ve özelleşmiş yağlar (CLA) gibi performansı arttırabilecek çeşitli yan ürünler de eklenir. Bu eklenen maddeler firmalara göre değişiklik gösterir.

Bir kompleks whey proteini ürününde, en hızlı kana karışan protein, hidrolize whey proteinidir. Daha sonra izole whey proteini ve en sonunda konsantre whey proteini sindirilir. Kaslardan sentezlenmek için kana karışır. Whey protein karışımları aşamalı olarak kana karıştığı için bazı kompleks protein ürünlerinde “phase” yani aşama kelimesi bulunur. Ancak bu aşamalı sindirimi kazein proteininin yavaş sindirilmesi ile karıştırmamak gerekir çünkü kompleks whey proteinler kazein proteininden daha hızlı sindirilir. Kompleks proteinlerde bulunan dallı zincirli amino asitler  (BCAA) ve Glutamin gibi yan ürünler, kana çok hızlı karışır ve kas yapımına yardımcı olurlar.

Yorum Yapınız