Kilo Vermek İçin Egzersiz Önerileri

Sağlıklı kilo vermek için spor yapmalısınız.

Sağlıklı kilo vermenin olmazsa olmazlarından biri de spordur. Spor, zayıflamaya yardımcı olmanın yanı sıra kilo kontrolü ve sağlıklı yaşamın da ayrılmaz bir parçasıdır. Spor,  sadece kilo vermek için yapılması gerekli gibi gözükse de sağlıklı bir yaşam için haftada iki ya da üç gün spor yapılması gerekir. Şimdi size uygulayabileceğiniz spor hareketlerini tek tek anlatıp içinden size en uygun olanı seçmenizi öneriyoruz.

Kardiyo Egzersizleri

Kardiyo egzersizleri yapmak istiyorsanız uzman kontrolünde yapmanızı öneriyoruz. Kardiyo egzersizleri sıkıcı ve yorucu olmasının yanı sıra bir o kadar da çok fazla kalori harcatan, yağları yakan ve aynı zaman da sıkılaştıracak bir programdır. Kardiyo hareketleri bir çoğu metabolizmayı hızlandırıp kalori ve yağ yakmanıza sebep olurken, bacaklarınız, karnınızı, kollarınızı, kısaca tüm vücudunuzdaki kaslarınızı çalıştırarak sizi sıkılaştırıp, kas miktarınızı arttıracak.

Plates Egzersizleri

Plates, kilo vermek için  günümüzde en çok tercih edilen sporlardan biridir. Hem fit kalmak ve güçlenmek hem de sağlık adına bir çok faydası vardır. Evde kendi kendinize de yapabileceğiniz çok güzel bir spordur. Platesin en çok bilinen faydalarından biri de omurgayı güçlendirerek ve esnekliğimizi artırarak duruşumuzu düzeltmesidir. Sadece kilo vermek için değil omurgayı güçlendirmek için bile yapılması gereken bir spordur.

Zumba Egzersizleri

Zumba son bir kaç senedir çok popüler olan ve artık bir çok spor salonunda dersleri verilen bir spordur. Zumba, Latin esintili bir dans fitness programı olup dünya çapındaki en yaygın dans fitness programıdır. Zumba, dans ve aerobik figürlerini içerir. Hem kilo vermek hem de eğlenmek isteyenler için keyifli zaman geçirebilecekleri bir spordur.

Kalça ve Bacak Sıkılaştırıcı Egzersizler

Kilo vermek için uygulanan bir diğer egzersiz de bölgesel incelmeyi sağlayacak spor hareketleridir. Spor salonuna gitmek istemiyorsanız ve bölgesel fazlalıklarınız var ise evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz bu egzersizleri tercih edebilirsiniz. Bir çok kadının en çok şikayetçi olduğu bölgeleri kalça, bacak ve göbek bölgesinde oluşan fazlalıklarıdır. Kalça ve bacakları sıkılaştırmak ve selülitlerden kurtulmak istiyorsanız aşağıdaki hareketleri yapabilirsiniz.

  1. Sırtınızın üzerine düz bir zemine uzanın ve bacaklar bükülü bir şekilde karnınıza kadar çekin ve geriye uzatın bu hareketi 3×10 şeklinde uygulayabilirsiniz.
  2. Yan tarafınıza doğru uzanarak hareket pozisyonu alınız ve üstte kalan bacağınızı yukarı kaldırıp aşağıya indirin. Bu hareket makas hareketi olarak ta bilinir. Bu hareket kalça sıkılaştırıcı bir etkiye sahip olup bu hareketi de yine 3×10 şeklinde yapmanız zamanla kalçalarınızın sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.
  3. Kilo vermek için uygulanan bir diğer egzersiz arka bacağınızı esnetmek için yapılır. Masa pozisyonunda durarak bacağınızı ileriye doğru uzatın ve tekrar kendinize doğru çekin bu hareketi de 3×10 şeklinde uygulayabilirsiniz.
  4. Bel inceltme hareketi olan sağa ve sola esneme hareketini de uygulamayı unutmayın. Ayakta durarak önce sağ tarafınıza sonra sol tarafınıza doğru esnemeye çalışın ne kadar çok esnemeye çalışırsanız o kadar çok verim alırsınız. Bu hareketi de 3×10 şeklinde yapmanızı öneriyoruz.

Göbek ve Bel İnceltme Egzersizleri

Karın bölgesindeki yağlar eritilmesi en zor yağlardır ve bu yüzden düzenli spor yapılması gerekmektedir. Spor salonlarına giderek bu konuda yardım alabilirsiniz. Fakat spor salonuna gidecek vaktiniz yok ise bunu kendinize bahane olarak kullanmayın ve evde uygulayabileceğiniz birkaç hareketle göbek bölgenizdeki yağlardan kurtulun.

  1. Mekik Hareketi: Göbeğinizden kurtulmak istiyorsanız mekik çekmeniz çok önemlidir. Mekik çekmek karın bölgesindeki kasları güçlendireceği gibi aynı zaman da bu bölgedeki yağların çabuk yanmasını sağlar.
  2. Sopalı Hareket: Evinizdeki  elektrikli süpürgenin borusu olabilir ya da uzun herhangi bir sopayı ensenize dayadıktan sonra ellerimizle sıkıca tutuyoruz  sağa ve sola hareket ediyoruz. Bu hareketle yan bölgelerimizdeki yağlardan kurtulmuş oluyoruz.
  3. Bel Kasları için Mekik Hareketi: Bir taraftaki kolumuzu, bükülmüş olan diğer taraftaki dizimize doğru hafifçe, sık sık ve seri hareketlerle yakınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu hareketi de birkaç dakika dayanabildiğimiz kadar yapmaya gayret ediyoruz. Daha sonra diğer taraftaki ayağımızı ve kolumuzu değiştiriyoruz. Bu hareket karnın yan tarafına doğru olan kasları çalıştırmak için yararlıdır.
  4. Yan Mekik Hareketi: Sağınıza doğru uzanın, sağ elimizi sağ kulak üzerine değecek şekilde getirin. Sol elinizi belin soluna, sol dirseğe gelecek şekilde yaklaştırın. Sol el ile belin sağını hafif şekilde tutun. Hızla sağ kolu ve sağ ayağı birbirine yaklaştırın. 60 defa bunu tekrarlayın.
  5. Popo hareketi: Sol dizin üstüne yatın, ayakları dik koyun ve kaldırabildiğimiz kadar yukarı kaldırdıktan sonra aşağı indirin. Dizinizi fazla bükmemeye çalışın. Sonra aynı hareketi öbür tarafınız için de yapın. Bu hareketin en az 30-40 kez yapılması gerekli. Popo ve çevresinde oluşan yağlanmayı azaltır.
Diyet ve Spor yaparken kilo vermenize destek olarak L-Carnitine grubu besin desteklerinden faydalanabilirsiniz. Antrenmanlarınızdan hemen önce aldığınız L-Carnitine ürünü yağ yakımınıza destek olur.


Yorum Yapınız
Yorumlar
20.04.2014 23:43
İyi akşamlar, Bu egzersizlerle birlikte kullanabileceğim bir L-Carnitine ürünü önerebilir misiniz?

Teşekkürler
5.05.2014 17:52
Merhaba, Besindestek.com 'da Diyet ve Antrenmanlarınızla birlikte kullanabileceğiniz, en çok talep edilen ve dünyanın en güçlü markalarından #Multipower L-Carnitine Likit 1.800 Mg. ürününü kullanabilirsiniz.

http://www.besindestek.com/multipower-l-carnitine-liquid-1800-mg