Hangi Proteini, Ne zaman Kullanmalıyım ?

Ağır geçen antrenmanlar ve yarışmalarla kaslar ciddi şekil de zorlanır. Bunun sonucu performans düşüklüğü ve sakatlanmaya giden yol olur. Bir diğer önemli nokta ise gelişim olmaz.  

Sporcular için en önemli takviye Protein’dir.

Sporcular da genel olarak Protein’in öneminin farkındadır ama hangi proteini, ne zaman ve nasıl kullanacakları konusunda soru işaretleri vardır.

En hızlı ve kısa anlatımla proteinler !

Whey Proteini : Kana en hızlı karışan protein tipidir. Yarım saat için de kana karışır ve en yüksek düzey de etki gösterir. Fakat etkisi 2 saat için de yok olur.

Kullanım Zamanlaması : Kahvaltı öncesi kullanım için çok uygundur. İlk anabolik gelişimin temelleri hızlı ve etkili bir proteinle sağlanmış olur. Antrenman sonrası hızlı protein desteği önemlidir. Bunu destekleyebilecek en iyi seçenek Whey Protein’dir.

Kazein Proteini : Kana karışımı çok yavaş olur, istikrarlı olarak artan oranı ile 5. Saat’in de en etkili olduğu noktaya ulaşır ve 2 saat daha düşen oranı ile etki vermeye devam eder. Sporcu için anlamı ise, uzun süreli ve etkili olarak kasları beslemektir.

Kullanım Zamanlaması : Kazein proteini, uzun süreli etkisi sebebiyle gece yatmadan önce kullanmak en doğru karar olacaktır. Siz uyurken kaslarınızı besleyerek gelişiminize yardımcı olur. Gün için de öğünlerinizle beraber tüketerek de gün içinde ki protein desteğiniz olarak kullanabilirsiniz.

Yumurta Proteini : Saf olarak protein ve amino asit tabletleri çok az olmakla birlikte sporcuların en çok tükettiği doğal protein kaynaklarının başındadır. Kazein proteinine göre daha hızlı kana karışır ama etkisi whey ve kazein’den düşüktür. Yine de 4 saate varan etkisiyle uzun bir süre kaslarınızın bakımını üstlenir.

Kullanım Zamanlaması : Sabah kahvaltınız da tüketebilirsiniz.


Yorum Yapınız
Yorumlar
12.03.2014 16:04
Sabahları 3-4 yumurta beyazı tüketin diyorlar genel de ama çok tüketmenin zararlıda olduğunu söylüyorlar
16.08.2014 17:32
Whey Proteinlerde en iyisi hangisi?