Beden Tipinize Göre Antrenman ve Diyet Yapın!

Bedeninizi Tanıyor musunuz?

Bahardan Yaza doğru ağır geçiş yaparken başlamayı düşündüğünüz diyet ve antrenman programınıza sağlıklı devam edebilmek için bedeninizi tanımak çok önemlidir. Bedeninizi tanıyarak, bedeninizin ihtiyaçlarına yönelik diyet ve antrenman programına başladığınızda, hem sağlıklı bir şekilde fit bir bedene sahip olur, hem de yaptıklarınızın işe yaradığını görerek, diyet ve antrenmanı yaşam biçiminiz haline getirecek motivasyonu kazanırsınız.

Genel anlamda 3 tip beden tipi belirlenmiştir;

  • Ektomorf
  • Mezomorf
  • Endomorf

Sırası ile bu 3 beden tipini ve özelliklerini ele alalım:

Ektomorf Beden Tipi

Uzun ince uzuvlarının, lifli kaslarının karakteristik özellikleri olarak tanımlandığı Ektomorf yapılılar ince yapılıdırlar. Kısa eklemler ve yağsız kas kütlesine sahiptirler. Kilo almakta zorlanırlar. Düz göğüs, dar omuzlar, hacimsiz ve yağsız kas kütlesine sahiptirler. Hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip olduklarından kas kütlelerine hacim kazandırmakta zorlanırlar. Ektomorf vücut tipine sahip olanlar kilo alma konusunda oldukça zorlanırlar. Hızlı çalışan metabolizmaları, gün içinde aldıkları kalorileri çok hızlı bir şekilde yakmalarını sağlar.

Antrenman programları kısa ve yoğun bir program ile büyük kas gruplarına yönelik olmalıdır. Supplement kullanımı beslenme programını desteklemek adına önerilir. Uykudan önce alınacak besinler ile yoğun antrenman programı sonucu oluşabilecek kas yıkımını engellerler. Hızlı metabolizmaları sayesinde kas kütlesi üzerindeki yağları hızlıca yakarak, parçalı kaslara sahip olmak onlar için çok kolaydır.

Mezomorf Beden Tipi

Mezomorf vücut tipinindekiler geniş kemiklere, geniş kas yapısına ve doğal bir atletik fiziğe sahiptirler. Vücut geliştirme sporlarına en yatkın yapıya sahip vücut tipidir. Kilo alıp vermek onlar için çok kolaydır. Doğal yapılarındaki güç, kas yapılandırmasına oldukça elverişlidir. Ektomorf yapıdan daha hızlı yağ kazanımına sahiptirler. Atletik beden yapısı ve belirgin kas sistemleri daha güçlü ve hızlı kas yapılanmalarına destek olur. Ağır antrenman programlarına en uygun ve en hızlı tepki veren beden tipleri vardır. Özellikle antrenmanlara yeni başlayanlarda kas yapılanmaları çok hızlı bir şekilde oluşur. Yağ kazanımları da çok hızlı olacağından mezomorf beden tipine sahip olanların en çok dikkat etmesi gereken konu aldıkları kalori miktarlarıdır. Kardiyo ve Ağırlık antrenmanları kombinasyonları mezomorf beden tipine en uygun çalışmalardır.

Endomorf Beden Tipi

Endomorf beden yapısına sahip olanlar sıkı görüntünün altında yumuşak bir kas yapısına sahiptirler. Hızlı yağ kazanırlar. Kısa bedenleri, ince yapılı kol ve bacaklarında güçlü kaslara sahiptirler. Özellikle üst bacak bölgelerindeki kaslanmalar çok güçlüdür. Endomorflara en uygun antrenman programları ağır squat bacak çalışmalarıdır. Yumuşak ve kıvrımlı beden yapıları kas ve yağ kazanımının da hızlı olmasını sağlar. Metabolizmaları daha yavaş çalıştığından kilo vermede zorlanırlar. Kilo almak isteyen endomorflar uygun antrenman ve beslenme programı ile çok hızlı sonuç alabilirler. Bu kilo artışları kas değil yağ kütleleri ile oluşur. Beden kas / yağ oranını dengede tutmak için ağırlık antrenmanlarına ek olarak mutlaka kardiyo çalışması da yapmaları gerekir. Protein diyeti uygulayan endomorfların ayrıca bir destek ürününe ihtiyaçları yoktur. Sadece yağ yakıcılar ve termojenik ürünler önerilir.

Beden Tiplerine Uygun Besin Takviyeleri


Beden Tiplerinin Kombinasyonları

3 beden tipinin birleşimi olan beden tipleri yoktur. Çoğu insan bu beden tiplerinden ikisinin karışımına sahiptir. Ektomorf / Mezomorf veya Mezomorf / Endomorf en yaygın görünen beden tipleridir. Beden tipinizi belirlediğinizde, bedeniniz için en faydalı destekleyici diyet ve antrenman programınızı düzenleyebilirsiniz.

Yorum Yapınız